Krmení kočiček

Jak praví jedna reklama, zdraví máme v bříšku, proto se snažíme zajistit všem našim zvířecím kamarádům kvalitní krmení a tím optimální kondici.

V názorach na kvalitu kočičí stravy se bohužel neshoduji s převážnou většinou veterinářů.

Přirozená strava je to nejlepší možné pro kteréhokoli živého tvora, proto dávám přednost u koček krmením syrovým masem tzv. systémem BARF.

Kočičky takto krmené lépe prospívají oproti těm, co jsou krmeny výhradně granulovaným krmivem, ač té nejlepší jakosti. Hodně chovatelů kteří se zajímají o nejnovější poznatky ve výživě zvířat, se navrací zpět k přirozené výžívě v největší možné míře.

Je pro mne zarážející, že stále tolik veterinářů doporučuje krmit výhradně ganulemi, které často ( obzvlášť ty doporučované a velmi propagované značky) obsahují konzervanty které prokazatelně poškozují zdraví.

Bohužel ale není vše tak jednoduché. Kočky jsou totiž ve svých chutích někdy velice umíněné, syrového ani vařeného masa se některé ani nedotknou, a vyžadují opravdu jen granule. Musím přiznat, že i já mám takové jedince, ale nevzdávám se a maso se jim snažím neustále nabízet.

V praxi to tedy u nás vypadá tak, že kvalitní granule např. Taste of the wild, Porta 21, Brit Care, mají kočičky k dispozici dle své chuti celý den, minimálně 2x denně jim předkládám maso a vnitřnosti s malým množstvím strouhané mrkve, brokolice, špenátu, cukety nebo kvalitní masové konzervy. K tomu dostávají kozí mléko nebo tvaroh, někdy žloutek.

Jako doplňky stravy dáváme Probican pastu, L-lysin, Yucca shidigera, Chlorela, Plearasan, Sangrim, Calopet, lososový olej, rakytníkový olej a řepkový olej.

Strava koťátek

Aby byla všechna koťátka důkladně připravena na život v nových domovech, snažím se je naučit, aby baštily všechno, a nový majitel se pak dále dle svého svědomí, finančních a časových možností může rozhodnout sám, čím bude krmit. Opět ovšem musím zdůraznit, že vyhranění kočičí fajnšmekři jsou už i v kotěcím věku.

Pokud je třeba koťátka dokrmovat z nedostatku mateřského mléka, tak dokrmuji mlékem Royal Canin, ale nejraději, a koťátkům nejvíc chutná, čerstvým kozím mlékem od našich koziček.

Přidávám rovněž speciální sušené případně tekuté mlezivo pro koťata. Postupně je pak učím na kvalitní masové konzervy, např. Porta 21, Cosma, Applaws a granulky pro nejmenší koťátka Royal Canin babycat 34 (tyto granule jsou nejmenší na trhu, není výrobce, který by dělal takto malinké, je to ale vyjímka, kdy granule této značky používám, a jen to jen po nezbytně nutnou dobu), ale hlavně a především předkládám syrové i vařené přemražené maso hovězí, drůbeží, domácí skopové, jehněčí, kozí, v malém nožství vnitřnosti a jakmile malošci povyrostou, tak drcené a mleté kuřecí krky a křídla. Do masa se snažím propašovat trošku na másle dušené mrkvičky, brokolice. Stejně jako dospělí pak ještě dostávají kozí tvaroh, žloutek a z doplňků pro koťátka hlavně Probican pro správné trávení.

Jak vybrat správné granule

Přečtěte si zajímavý článek jak a proč vybírat pro své mazlíčky správné krmení.

https://wiolette.webnode.cz/poradna/sokujici-fakta-o-krmivu/

 

Ludmila Dyrcová

Luže

tel: 773972097

e-mail: chs.alter-ego@seznam.cz